Projektowanie gabinetów medycznych

Projekty gabinetów lekarskich. O czym należy pamiętać aranżując gabinet.

Planowanie gabinetu medycznego to nie wyłącznie kwestia estetyki oraz wizerunku, ale również wiedzy. Dobrze zaprojektowany gabinet musi zapewniać komfort zarówno pacjentom, jak również personelowi, ale także spełniać standardy. O czym trzeba pamiętać, urządzając gabinet i komu warto to zadanie powierzyć?

Projektowanie gabinetów lekarskich – nie taka prosta sprawa / Projektowanie wnętrz gabinetów lekarskich to nie taka prosta sprawa / Aranżacja gabinetu medycznego nie jest łatwa

Odpowiednio zaprojektowany gabinet medyczny musi spełniać parę warunków:

  • być komfortowy dla pacjentów i dla personelu,
  • gwarantować bezpieczeństwo świadczonych usług,
  • ładnie się prezentować,
  • spełniać normy.

Gabinet medyczny jako miejsce użyteczności publicznej powinien być zaprojektowany zgodnie z regulacjami. To oznacza, iż:

  • minimalna powierzchnia gabinetu musi mieć 12 m2 dla indywidualnej praktyki lekarskiej oraz gabinetu dentystycznego bądź 15 m2 dla gabinetu doktora rodzinnego,
  • drzwi do gabinetu powinny mieć min. 95 cm szerokości,
  • łazienka ma posiadać taką powierzchnię, jaka gwarantuje pełny obrót wózka inwalidzkiego,
  • posadzka musi być antypoślizgowa, bez trudu zmywalna, odporna na działanie specjalistycznych środków chemicznych i niechłonąca środków organicznych,
  • ściany w sąsiedztwie ujęcia wodnego muszą być zabezpieczone do wysokości 1,6 m nawierzchnią trwałą oraz nienasiąkliwą.

Aranżacja gabinetu lekarskiego – komu ją zlecić?

Znajomość rozporządzeń to nie wszystko. Osoby specjalizujące się w planowaniu wnętrz gabinetów lekarskich to właśnie dzięki swojemu dużemu doświadczeniu doskonale wiedzą, jakie materiały zastosować, aby pomieszczenie spełniało normy, a jednocześnie przedstawiało się estetycznie i równocześnie możliwie jak najbardziej przytulnie. Eksperci od aranżacji gabinetu medycznego mają też świadomość, które kolory zastosować, aby wywołać pozytywne emocje u pacjentów oraz personelu.

Obok estetyki ogromnie ważna jest także ergonomiczność – odpowiednio i fachowo zaprojektowany gabinet medyczny musi być bezpieczny i wygodny.

Nasze dane kontaktowe:
Medic Design
ul. Łukasiewicza 1/A16
31-429 Kraków

Mob.: +48 668 648 646
E-mail: [email protected]