Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Sprawdź, kto oferuje badania kierowców Bielsko. Skieruj się tutaj.

Na sytuację na szosach w szczególnej mierze rzutują umiejętności obsługujących poruszające się po nich pojazdy. Naprawdę istotne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i komunikacji miejskiej. W ich sytuacji istotne są tak umiejętności, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich profesji zgodnie z przepisami muszą w odpowiednim terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto więc powiedzieć na ich temat kilka słów. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Czego spodziewać się na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak kierowców, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni wszak przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Przybierają one formę rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania na temat wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Następna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są badania na odpowiednich maszynach, podczas których sprawdzana jest zdolność szybkiej reakcji, podzielność koncentracji, postrzeganie prędkości i dostrzeganie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę podczas badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco zwiększyć. W jaki sposób? W internecie dostępne są różne opisy działania urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]