Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Dowiedz się więcej o szalunkach Kraków.

Szalunki, zwane też deskowaniem, to chwilowe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Zazwyczaj wykorzystuje się je podczas wylewania ścian betonowych – wtenczas są one potrzebne do tego, by odpowiednio je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Poza tym szalunki stosuje się także w trakcie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie przestrzeni na bramy, okna i drzwi. W tym artykule wyjaśniamy, z czego wykonane są współczesne szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je nabyć.

Typy szalunków

Najstarszym rodzajem szalunków jest konstrukcja sporządzona z mocnych sklejek połączonych ze sobą gwoździami bądź desek drewnianych, którą można wykorzystać ponownie po zdemontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednak pracochłonny – wielu wykonawców oraz inwestorów stawia więc użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do błyskawicznego i łatwego składania oraz rozkładania. Tego rodzaju szalunki produkuje się z drewna, metalu lub sklejki, a także łączyć w sobie dwa lub trzy materiały. Zwykle jednakże korzysta się ze sklejki – głównie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a konstrukcję scalają głowice ze aluminium lub stali, łączniki, belki i narożniki.

Wynajem szalunków – kto powinien skorzystać?

Przedsiębiorstwa cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi mają swoje szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają zamierzających wznieść pojedynczy obiekt i zespołów, które świadczą odmienne usługi. Kupno wszystkich modułów koniecznych do złożenia szalunku nie byłoby opłacalne . Dużo rozsądniejszym wyjściem będzie wynajęcie szalunków.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]