Na co należy zwrócić uwagę podczas oczyszczania szamba?

Właściciele domów, które nie mają dostępu do kanalizacji, muszą odprowadzać nieczystości w inny sposób. W wielu przypadkach montowane są szamba betonowe, które wymagają regularnej konserwacji. Czyszczenie szamba nie zawsze jest proste. Aby zbiornik spełniał swoją funkcję przez długi czas, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników.

Regularne oczyszczanie szamba

Szambo to zbiornik, w którym gromadzone są różnego typu odpady pochodzące z gospodarstwa domowego. Musi być regularnie oczyszczane, aby zapewnić bezpieczeństwo dla mieszkańców domu oraz wyeliminować negatywny wpływ na środowisko naturalne. Oczyszczanie szamba jest obowiązkiem właściciela posesji, a w razie jego zaniedbania gmina może nałożyć stosowną grzywnę. Trzeba pamiętać, że zawartość szamba pozostawiona bez nadzoru może stanowić ogromne zagrożenie. Zachodzące procesy chemiczne mogą skutkować powstawaniem trujących gazów, a więc może to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet do śmierci.

Częstotliwość oczyszczania zbiornika

Czas, w jakim szambo powinno być opróżnione, zależy od jego wielkości oraz od ilości odpadów. Należy zwrócić uwagę, że oczyszczanie szamba nie powinno być wykonywane w żadnym razie samodzielnie. Należy skorzystać z usług jednej z profesjonalnych firm działających na polskim rynku. Oczyszczanie szamba powinno być przeprowadzane średnio raz w miesiącu. Ręczna kontrola poziomu nieczystości nie należy do przyjemnych zadań, dlatego dobrym rozwiązaniem jest montaż specjalnego czujnika. Trzeba też zwrócić uwagę, aby oczyszczanie szamba zgłosić do firmy z odpowiednim wyprzedzeniem. W przeciwnym razie może nie być możliwe zachowanie optymalnego terminu wykonania pracy, z uwagi na dużą ilość zleceń.

Warunki odbioru nieczystości

Firma odbierająca odpady powinna mieć zapewnioną odpowiednią ilość miejsca na posesji tak, aby wizyta nie była związana z niedogodnościami. Samochód odprowadzający nieczystości potencjalnie może dokonać zniszczeń, na przykład, uszkodzić chodnik lub rośliny w ogrodzie. Jeśli dostępna jest mała ilość przestrzeni, można zamontować specjalny przewód służący do odprowadzania ścieków. Jeden koniec powinien być umieszczony w zbiorniku, a drugi w samochodzie. W takiej sytuacji firma odbierająca nieczystości nie musi w ogóle wjeżdżać na teren posesji.

Dzięki temu oczyszczenie szamba może być przeprowadzone jak najszybciej i bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Aby wyeliminować nieprzyjemny zapach, który może pojawiać się w domu podczas opróżniania zbiornika, warto zamontować kominek odpowietrzający w stropie szamba. Stosowanie się do tych reguł zapewni komfortowe i bezpieczne oczyszczanie szamba, bez względu na rodzaj instalacji.