Kluczowy element szalunków – sklejka szalunkowa

Zobacz, gdzie zamówić sklejkę szalunkową.

Deski szalunkowe to kluczowy element instalacji szalunkowych. Tę rolę mogą pełnić zwykłe deski z drewna lub płyty wykonane z innego materiału, jednak na ogół używana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można zatem postawić obiekty z murami wykonanego z tego kompozytu. Szalunki są również wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają wykonanie otworów na stolarkę, czyli drzwi czy okna. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeżeli jej potrzebujemy, a nie chcemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach na ogół wykorzystywane były deski z bloków drewna. Te jednakże były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały wymaganych parametrów – zazwyczaj nie najlepiej radziły sobie z zawilgoceniem. Z tej przyczyny dziś stosowana jest głównie sklejka szalunkowa. Produkuje się ją z przeróżnych gatunków drewna – przeważnie z brzozy, topoli lub olchy. W ofercie producentów znajdziemy różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, które produkuje się przy użyciu żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Inny częstokroć stosowany rodzaj to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – postaw na wynajem!

Spółki budowlane dysponują zwykle swoją sklejką szalunkową wraz z modułami umożliwiającymi jej łączenie. Jeżeli jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom własnymi siłami, nie ma potrzeby zakupu wszystkich części szalunków – możemy je wypożyczyć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Oprócz samych desek, firma służy też wynajmem innych elementów potrzebnych do ustawienia szalunków – między innymi głowic oraz łączników.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]