Zdrowe kiszonki docenia się we wszystkich regionach świata

Zainteresowany przetworami warzywnymi? Skieruj się w to miejsce.

Kiszonki są tak głęboko zakorzenione w tradycyjnej kuchni polskiej, że sądzimy, iż jest to przede wszystkim słowiański frykas, rzadko przyrządzany w pozostałych rejonach świata. Tymczasem kiszone przetwory warzywne znane są nie tylko na terenie Europy, ale również w obu Amerykach oraz w Azji.

Kwaszonki znane są ludzkości od tysięcy lat

Zgodnie z wiedzą historyków metoda zabezpieczenia żywności przez ich przechowywanie w roztworze octu, w solance bądź w soli, znana jest ludziom od ponad czterech tysiące lat. Ta metoda prawdopodobnie nie została odkryta w Europie, a na terytorium antycznej Mezopotamii. Pożywienie, które poddaje się fermentacji mlekowej nie psuje się, ponieważ niskie pH roztworu, w którym się je zanurza, ogranicza namnażanie się bakterii powodujących gnicie. Kilkaset lat wstecz była to najlepsza metoda, żeby zwiększyć okres zdatności do konsumpcji warzyw, ryb i mięsa nawet o kilkadziesiąt tygodni. W związku z tym przyjęła się tradycja przygotowywania m.in. kiszonek warzywnych z myślą o zimie oraz wczesnej wiośnie. Kwaszonki od zawsze słyną z właściwości prozdrowotnych, co oczywiście potwierdziło się w badaniach. Cechują się one m.in. ogromną zawartością witaminy C, dlatego żeglarze statków, które miały w magazynie kwaszonki, rzadziej chorowali na gnilca. Ciekawostką jest, że w naszym języku kwaszonki z warzyw określa się potocznie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… karma objętościowa dla zwierząt przykładowo z buraka cukrowego i ziemniaków.

Kiszone przetwory warzywne – co się z reguły kisi?

Najczęściej spotykanym kwaszonym warzywem jest ogórek, który jest używany w kuchni de facto w większości zakątków świata, również w Kanadzie oraz w Stanach zjednoczonych, gdzie ta kategoria przetworów z warzyw nie jest zbytnio popularna. Jednakże ogórki kwaszone są tam chyba wyjątkowo lubianym uzupełnieniem hot-dogów, kanapek i burgerów. Nad Wisłą prócz ogórka, równie popularne są kwaszona kapusta i buraki, których używa się do przygotowania zup oraz surówek. Jednakże nie tylko te warzywa można kisić. W pozostałych rejonach świata kisi się m.in. paprykę, brokuły, jak również owoce (przykładowo truskawki), a czasem nawet ryby.

Ocet i Solanka wpływają na smak oraz teksturę warzyw, dodając im kwaśności i chrupkości. Domowe kwaszonki nie tylko z warzyw, z biegiem lat stały się podstawą bądź znaczącym dodatkiem do niezliczonej liczby dań lokalnych. Należy wiedzieć, że smak kiszonych przetworów może być inny w poszczególnych rejonach świata, bowiem jest on zależny od dodatków do zalewy, z których korzysta się w procesie kwaszenia. Z tej przyczyny ogórek wyprodukowany wedle typowej polskiej receptury, nie będzie smakował tak samo jak ten zakiszony np. w USA.

Nasze dane kontaktowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]