systemy rynnowe, rynny dachowe

Rynny metalowe i plastikowe – orynnowanie dachu

Systemy dachowe składają się z wielu modułów. Wśród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich trwałości oraz wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na efektywne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu komplikacji związanych z jej gromadzeniem się. Nie powinniśmy więc lekceważyć wyboru najlepszych elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zadanie trudne i wymagające fachowej wiedzy oraz kwalifikacji – podobnie jak zakładanie rynien. Co w takim razie powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie zadanie pełnią takie systemy? Z jakich modułów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Orynnowanie dachu – z jakich modułów jest tworzone?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z wielu mniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z przeróżnego kształtu rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka opadająca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz elementy znajdujące się blisko gruntu bądź pod ziemią, których funkcją jest odprowadzenie wody do kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na granicy dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer wraz z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a potem do kanalizacji.

Rynny PCV, metalowe lub plastikowe – co zamontować?

W asortymencie dystrybutorów dostępne są systemy rynnowe wykonane z kilku surowców – między innymi z metalu plastiku. Które z nich będą najlepsze? To zależy od specyfiki obiektu budowlanego oraz tego, jak bardzo jest on wystawiony na opady atmosferyczne. Decyzję o doborze konkretnego systemu rynien należy więc skonsultować z ekspertem.

Nasze dane kontaktowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08