Rodzaje łańcuchów śniegowych

Sprawdź, gdzie zamówić łańcuchy na koła.

Łańcuchy samochodowe znacznie poprawiają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest przykładowo w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w innych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Niemczech i Polsce). Jak zatem rodzaje łańcuchów na koła można kupić w sklepach?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy najczęściej mając na względzie ich przeznaczenie. Wyróżniamy typy wykonane z myślą o stosowaniu w autach dostawczych, osobowych, ciężarowych i terenowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się także mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi, przekrojem i grubością ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny) oraz wzorem zaplotu. Różne są też materiały, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Obecnie producenci stosują przede wszystkim stal tytanową lub manganową.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być źródłem sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, warto przećwiczyć tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Sama jazda z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Trzeba wystrzegać się jazdy po niezaśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Stosując łańcuchy na koła, należy też obowiązkowo sprawdzać ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich eksploatacji.

Nasze dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]