Lekkostrawna i wysokoodżywcza karma – o meszu dla koni

Zobacz, gdzie kupić mesz dla koni.

Mesz to karma o wysokiej zawartości odżywczej, którą można podawać każdemu koniowi bez względu na jego ogólny stopień aktywności oraz tryb życia. Co ważne, mesz lekko się trawi i dostarcza ustrojowi zwierzęcia składniki odżywcze, których celem jest między innymi regulacja pracy jelit, jak również wzmocnienie układu trawiennego.

Co jest fundamentem meszu dla koni?

Przyrządzanie meszu na własną rękę jest czynnością stosunkowo czasochłonną, ale nie jest to zbyt trudne, a składniki do tego potrzebne są są ogólnie dostępne. Bazą każdego meszu są owies, siemię lniane i otręby pszenne. W części przepisów na mesz wymienia się sól, ale można podać ja koniu w lizawce, która przyniesie mu więcej frajdy. Do powyższych składników mesz można uzupełnić o pozostałe smakołyki uwielbiane przez konie, jak cząstki bananów, kminek, melasa, pietruszka bądź susz rumianku. W internecie można odnaleźć masę najrozmaitszych receptur na mesz dla koni, od niesłychanie prostych do takich z ogromną listą komponentów. Warto wykorzystać parę z nich, aby odkryć, który ostatecznie spodoba się naszemu zwierzęciu.

Jak często dawać mesz koniom zdrowym oraz chorym?

Wypada pamiętać, że rekomenduje się podawać mesz zdrowym koniom mniej więcej dwa razy w tygodniu, a zwierzętom cierpiącym na wrzody, kolki i inne schorzenia związane z trawieniem, weterynarze polecają tę dietę częściej, wręcz każdego dnia. Niezmiernie istotne jest, by mesz podawać koniom letni. Dlaczego? Podstawowy komponent meszu, a mianowicie nasiona lnu, po zalaniu ciepłą wodą produkuje śluz, który następnie pokrywa układ trawienny zwierzęca, co w efekcie zwalcza podrażnienia i stany zapalne. Ze względu na to, iż samodzielne przyrządzanie meszu zabiera na ogół 3 godziny, w sklepach jeździeckich można zakupić gotowe mieszanki, które po dodaniu gorącej wody można po paru chwilach podawać zwierzętom.

Nasze dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]