Jak rozpoznać różne rodzaje batów jeździeckich

Jeśli chcesz zamówić szpicrutę dla konia, koniecznie sprawdź https://tinyurl.com/y98c83jp.

Kompletując ubiór jeździecki trzeba pamiętać o zaopatrzeniu się także w istotne dodatki. Zarówno w trakcie turniejów, jazdy rekreacyjnej czy podczas oswajania konia, konieczne będzie wykorzystanie palcatów oraz batów jeździeckich.

Rodzaje i wykorzystanie batów jeździeckich

Wymienia się kilka rodzajów batów jeździeckich: baty do lonżowania, ujeżdzeniowe, powożeniowe i naturalnie palcaty skokowe. Na ogół wykorzystuje się:
bat do lonżowania – jest zazwyczaj długi na minimum 160 a maksimum 200 centymetrów i służy do nakłonienia zwierzęcia do ciągłego chodu do przodu, zastopowania konia lub zwrócenia jego uwagi. Przy jego użyciu trener panuje nad koniem, równocześnie dystansując się od zwierzęcia na odpowiednią odległość. Obecnie baty do lonżowania wykonywane są z reguły z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, która sprawia, iż dobrze trzyma się dłoni niezależnie od warunków. Najczęściej są składane, lecz w sprzedaży znaleźć można również baty jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest o wiele krótszy (ma zwykle od 90 do 140 centymetrów) i zakończony jest sznureczkiem. Używa się go w czasie treningu, rzadziej w jeździe rekreacyjnej. Trzeba podkreślić, iż stosuje się go wyłącznie wówczas, gdy dżokej nie jest w stanie wyegzekwować od zwierzęcia preferowanego zachowania za pomocą sygnałów wydawanych nogą czy też dłonią.
palcat skokowy – potocznie nazywany także szpicrutą, to najkrótszy wariant bata – ma długość około 60-75 cm. Zakończony jest zwykle skórzaną klapką, która wydaje dźwięk dyscyplinujący konia i nakłania go do określonej reakcji. Palcatem uderza się delikatnie konia w łopatkę, co tłumaczy, dlaczego jest on tak krótki.

Batów i palcatów z umiarem

Podczas jazdy palcaty i baty trzymamy w ten sposób, żeby były ułożone wzdłuż trzymanych wodzów. Jeżeli rączka zakończona jest pętlą, nie należy zakładać jej aż do przegubu dłoni, bo w przypadku ewentualnego upadku dżokej mógłby się zranić.

Palcatów i batów niezmiernie łatwo nadużyć, wobec tego powinno się zawsze stosować je z rozwagą. Zbyt silny cios może doprowadzić do tego, że zamiast wypełnić komendę koń będzie bardziej niespokojny lub zacznie kojarzyć daną przeszkodę z odczuwaniem cierpienia. Kiedy palcat bądź bat zostawił ślad na skórze konia to znaczy, iż jeździec uderza z pewnością za mocno.

Nasze dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]