Odnajdywanie zapomnianych przodków – tworzenie drzew genealogicznych

Wiedza o historii rodziny potrzebna jest do rozwinięcia poczucia naszej tożsamości. To na informacjach o przodkach budujemy świadomość własnego Ja. Większości z nas w zupełności wystarczy wiedza o przodkach przekazywana przez najbliższych żyjących krewnych. Ale znajdują się jednak i tacy, dla których jest to niewystarczające. W ich przypadku przygotowanie drzewa genealogicznego jest doskonałym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli żmudna praca wymagająca cierpliwości

Stworzenie drzewa genealogicznego – zwłaszcza takiego , które sięga kilka pokoleń wstecz – naprawdę nie jest proste. Odnajdywanie dat czy miejsc przyjścia na świat i śmierci poszczególnych krewnych wymaga naprawdę wielkiego nakładu pracy. Informacje odnaleźć można w trudno dostępnych archiwach miejskich i kartotekach parafialnych. Zazwyczaj można przeglądać je zupełnie za darmo. Znajdują się jednak i takie miejsca, gdzie należy wnieść nieraz naprawdę wysoką opłatę. Koszt wykonania drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które mają zostać ujęte. Powinno się pamiętać, że cena poszukiwań może również wzrosnąć wraz z koniecznością podróżowania do następnych parafii czy urzędów miejskich znajdujących się na terenie całego kraju. Rzadko bowiem rodzina od pokoleń zamieszkuje na terenie tego samego miasta.

Drzewa genealogiczne – z jakiego powodu powinno się je opracować?

Na wstępie wspomnieliśmy, że wiedza dotycząca własnych przodków jest potrzebna do wytworzenia poczucia swojej tożsamości. Pozwala pełniej stać się fragmentem niewielkiej wspólnoty, jaką są najbliżsi. Sprawia to również, iż przestajemy czuć się samotni we współczesnym świecie. To dlatego obecnie bardzo dużo osób podejmuje decyzję o zleceniu utworzenia drzewa genealogicznego.