Faktury ustrukturyzowane – wystawisz i odbierzesz je za pomocą KSeF

Jeżeli jesteś zainteresowany Krajowym Systemem e-Faktur, koniecznie zajrzyj w to miejsce.

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo działać już w 4 kwartale 2021 r., jednakże ostatecznie przedsiębiorcy na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać parę miesięcy dłużej. Projekt ruszył z początkiem 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest opcjonalne, zaczynając od roku 2023 stanie się to obligatoryjne dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – zalety tego rozwiązania

Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który ma precyzyjnie ustaloną strukturę informacji zapisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania właściwie niewiele mówi człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go rozszyfrować, ale dla dostosowanego oprogramowania do rozliczania oraz wystawiania faktur taki dokument będzie w pełni zrozumiały. Dzięki temu, iż faktury mają jednakową strukturę bez względu na to których programów księgowych użyją kontrahenci transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej będą odczytane jednakowo. Jest to ważny krok naprzód zwłaszcza dla biur rachunkowych, które do tej pory często spotykały się z przypadkami błędnego przeniesienia przez aplikacje księgowe danych z faktur przekazywanych przez klientów w formie pliku PDF czy zdjęcia faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane zupełnie wykluczają ewentualność błędu przy wprowadzaniu informacji z faktury przez człowieka, jak również niepoprawnego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System e-Faktur – lepsza kontrola systemu podatkowego

Wszyscy przedsiębiorcy z początkiem stycznia 2021 r. mogą odebrać oraz wystawić faktury ustrukturyzowane poprzez Krajowy System e-Faktur stworzony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw między innymi szybciej odbiorą zwrot VAT, są zwolnieni z konieczności przesyłania pliku JPK_FA oraz zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mają pewność, że faktury się nie zawieruszą (KSeF przetrzymuje dane o nich przez 10 lat). Z kolei Ministerstwo Finansów ma w ręku instrument, który umożliwia silniejszą kontrolę systemu podatkowego, a zatem lepiej zapobiega nieprawidłowościom w obszarze podatku dochodowego, akcyzowego i VAT. Co ważne, obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do używania komercyjnej aplikacji księgowej, jednakże trzeba dokonać jej integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]