Czysty gruz, odpady poremontowe i odpady zielone. Grupy odpadów

Posiadanie nieruchomości zawsze wiąże się z powstawaniem różnego rodzaju opadów. Obowiązkiem właściciela jest zadbać o ich bezpieczne usunięcie. W wielu wypadkach wystarczy comiesięczny odbiór śmieci przez gminę. Często jednak z opadami trzeba sobie poradzić inaczej. Z pomocą przychodzą wówczas profesjonalne firmy oferujące odbiór czystego gruzu, odpadów poremontowych oraz odpadów zielonych.

Czysty gruz

Powstaje najczęściej w przypadku prowadzenia prac remontowych. Nie można wyrzucić go do zwykłych pojemników na odpady zmieszane. Jeśli gruzu jest naprawdę dużo, należy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się jego odbiorem. Pod wskazany adres zostanie podstawiony kontener o wybranej wielkości.

Gruz można umieścić w nim samodzielnie bądź zdecydować się na zdecydowanie szerszą usługę, która obejmuje również uprzątnięcie gruzu przez pracowników firmy. To rozwiązanie, które pozwoli szybko pozbyć się odpadów i cieszyć się czystą nieruchomością: czy to domem, czy działką budowlaną.

Odpady poremontowe

Są to odpady, które powstają zarówno podczas budowy domu, jak i wielu prac remontowych. To gruz zmieszany z rozmaitymi elementami, na przykład fragmentami styropianu, płyt gips – kartonowych, zbrojeń, wełny mineralnej, folii remontowej. Takie odpady również nie mogą trafić do pojemnika na śmieci zmieszane, które odbierane są przez gminy.

Najlepszym rozwiązaniem – podobnie, jak w przypadku czystego gruzu – jest postawienie na usługi profesjonalnych firm, zajmujących się odbiorem tego rodzaju odpadów. Sama procedura wygląda bardzo podobnie, jak w przypadku czystego gruzu. Pod wskazany adres dostarczany jest kontener o odpowiednim rozmiarze. Dobierany jest on pod kątem nie tylko ilości odpadów, ale również ich rodzaju. Trzeba pamiętać, że na wielkość kontenera wpływa bowiem także waga odpadów. Po zakończeniu prac kontener odbierany jest w umówionym terminie.

Obecnie coraz więcej firm wprowadza do swojej oferty także porządkowanie nieruchomości po przeprowadzonych pracach remontowych. To rozwiązanie dla tych, którzy chcą szybko uporządkować nieruchomość bez niepotrzebnego wysiłku.

Odpady zielone

Powstają wówczas, gdy karczujemy działkę, chcąc uporządkować jej teren. To wszelkie liście, trawy, chwasty, fragmenty drzew i krzewów. Jeśli jest ich naprawdę sporo, warto zadbać o ich profesjonalny odbiór. Składowane w dostarczonym przez firmę kontenerze nie mogą być zmieszane z innymi odpadami. Trzeba bowiem pamiętać, że odpady zielone zaliczane są do odpadów biodegradowalnych. Oznacza to, że można przeznaczyć je na przykład na kompost, który następnie służy do użyźniania gleby.

Odpady zielone są najmniej szkodliwe dla środowiska naturalnego. Nie stanowią również żadnego zagrożenia dla ludzi. Składowane zbyt długo zaczną jednak ulegać procesowi gnicia, co będzie wiązało się z powstawaniem nieprzyjemnego zapachu. Niezależnie od tego, jaki odpady powstają na naszej nieruchomości, jesteśmy zobowiązani do ich bezpiecznego i jednocześnie zgodnego z prawem usunięcia.

Źródło tekstu: https://maxgruz.pl/blog/czysty-gruz-odpady-poremontowe-i-odpady-zielone-grupy-odpadow/