
Schorzenia i urazy, które powodują ból biodra
Jakie mogą być przyczyny bólu biodra? Jest to bardzo szerokie spektrum, ponieważ obejmuje nie tylko staw biodrowy, ale także inne struktury. W artykule wymieniamy te struktury oraz opisujemy najczęstsze schorzenia, wady i urazu stawu biodrowego.
Struktury obejmujące biodro
Określenie “biodro” nie jest terminem medycznym i obejmuje znacznie więcej struktur niż tylko staw biodrowy. Co więcej – ból w okolicy biodra nie zawsze wynika z patologii stawu biodrowego. Do urazów może dojść w następujących strukturach:
- kość biodrowa (złamania awulsyjne albo zmęczeniowe),
- kość udowa, szczególnie głowa, krętarz większy lub krętarz mniejszy kości udowej (złamania),
- kaletki maziowe krętarza większego, guza kulszowego, mięśnia biodrowo-lędźwiowego (zapalenie),
- mięśnie pośladkowe, biodrowo-lędźwiowe albo mięśniowo-goleniowe (zapalenie, naderwanie),
- ścięgna (zapalenie, naderwanie),
- nerwy (ucisk lub uwięźnięcie),
- pasmo biodrowo-piszczelowe (zespół pasma biodrowo-piszczelowego),
- staw biodrowy.
Bólem biodra mogą objawiać się też niektóre choroby niezwiązane z układem ruchu. Choremu często trudno precyzyjnie zlokalizować źródło dolegliwości, ale rodzaj bólu i okoliczności jego pojawiania się oraz odpowiednie badania doprowadzą specjalistę do poznania przyczyny.
Ból biodra a najczęstsze wady, urazy i schorzenia stawu biodrowego
Do najczęstszych urazów, wad i schorzeń stawu biodrowego należą:
- uszkodzenie obrąbka panewki stawu biodrowego,
- zapalenie kaletki stawu biodrowego,
- konflikt panewkowo-udowy,
- dysplazja stawu biodrowego,
- jałowa martwica głowy kości udowej,
- złuszczenie głowy kości udowej,
- martwica kostno-chrzęstna.
- Poniżej w skrócie je omawiamy.
Konflikt panewkowo-udowy
To schorzenie spowodowane jest nadbudową kości udowej, panewki lub ich obu. W związku z tym powierzchnie stawowe nie są do siebie dokładnie dopasowane, a to może ograniczać zakres ruchu i/lub powodować kolejne uszkodzenia.
Konflikt panewkowo-udowy rozwija się powoli i tak też pojawiają oraz nasilają się objawy: ból (zwłaszcza nagły i kłujący podczas wstawania lub siadania), ograniczona ruchomość, uczucie sztywności.
Dysplazja stawu biodrowego
Dysplazja jest wadą wrodzoną, dzieloną na kilka różnych typów – każdy z nich oznacza jednak niepełne wykształcenie panewki stawu biodrowego.
Objawia się przede wszystkim ograniczonym ruchem odwodzenia i asymetrią ruchów obrotowych. Leczenie najlepiej zacząć już od pierwszych dni życia.
Uszkodzenie obrąbka stawowego biodra
Pierwsze dwa problemy mogą prowadzić do uszkodzenia panewki stawu biodrowego, ale może ono być też efektem urazu mechanicznego (jednego gwałtownego lub powielanych mikrouszkodzeń spowodowanych przeciążeniami).
W tym przypadku pacjent czuć będzie ból w okolicy pachwiny, nasilający się podczas dłuższego siedzenia, stania lub chodzenia, a także podczas treningów, ograniczenie ruchomości i sztywność w stawie.
Zapalenie kaletki stawu biodrowego
Ten problem natomiast jest najczęściej spowodowany stłuczeniem, upadkiem, brakiem rozgrzewki przed treningiem lub też chorobami (m.in. niektórymi infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi, chorobami stawów).
Jałowa martwica głowy kości udowej
Jałowa martwica głowy kości udowej, nazywana też chorobą Perthesa, to miejscowe przewlekłe zaburzenie niedokrwienne. Przyczyny jej występowania u dzieci (głównie chłopców) nie są znane. Natomiast u dorosłych może być ona spowodowana urazami, chorobą dekompresyjną, hiperlipidemią, zaburzeniami metabolizmu lub hormonalnymi albo nadużywaniem alkoholu.
Pierwszym objawem jest niewielki ból w okolicy pachwiny i przodu uda, nasilający się podczas wysiłku, co może prowokować utykanie. Z czasem ból będzie się zwiększać, mogą pojawić się zaczerwienienie, obrzęk, ocieplenie skóry i/lub przykurcze mięśni.
Złuszczenie głowy kości udowej
To choroba stawu biodrowego, nazywana potocznie biodrem szpotawym, której przyczyn nie znamy. Dotyka głównie młodzież w wieku dojrzewania, u której zaburza budowę chrząstek nasadowych i powoduje przemieszczenie się głowy kości udowej.
Chorzy skarżą się na ból w okolicy uda, ograniczenia w zakresie ruchu stawu i zginaniu uda. Możliwe jest tylko leczenie operacyjne.
Martwica kostno-chrzęstna
Oddzielająca jałowa martwica chrzęstno-kostna polega na obumarciu części tkanki kostnej (chrząstki, warstwy podchrzęstnej) w wyniku niedokrwienia. Po obumarciu warstwy te oddzielają się od żywej tkanki kostnej. Przyczyny martwicy nie są do końca znane. Zauważa się wpływ m.in. wcześniejszych urazów i mikrourazów, przeciążenia i zaburzeń ukrwienia tego obszaru.
Do charakterystycznych objawów należy przeskakiwanie w stawie, zablokowanie stawu, ból oraz obrzęk, a także ograniczenie ruchomości. Jednak nie pojawiają się one gwałtownie, a nasilają się stopniowo.
Ten przegląd oczywiście nie wyczerpuje listy możliwych schorzeń i urazów stawu biodrowego. W przypadku przypuszczenia jakiegokolwiek uszkodzenia stawu biodrowego czy też innych tkanek w tej okolicy, należy udać się do specjalisty, który przeanalizuje wszystkie możliwości i zleci odpowiednie badania, a później najskuteczniejsze formy leczenia.
Źródło tekstu: https://www.bardomed.pl/blog/porady-eksperta/schorzenia-i-urazy-ktore-powoduja-bol-biodra/