Objawy i metody korekty stożka rogówki

Szczegółowe wiadomości w temacie korekty stożka rogówki. Przekonaj się!

Stożek rogówki to przypadłość, która niezmiernie ogranicza normalne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia, a przy tym może wywoływać inne schorzenia oczu. Nowoczesne kliniki okulistyczne potrafią na szczęście poradzić sobie z tym problemem. Jak więc powinno przebiegać leczenie stożka rogówki?

Stożek rogówki częstokroć towarzyszy innym wadom oczu

Rogówka to transparentny element gałko ocznej, który mocno ogniskuje promienie świetlne. Mieści się przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, jednak posiada wiele nocyceptorów. W okolicy drugiej i trzeciej dekady życia może ulec odkształceniu polegającemu na uwypukleniu oraz ścieńczeniu w środkowej części. Jest to następstwem osłabienia tkanki, która prawdopodobnie ulega działaniu wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje miopię oraz miopię, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie świetlne. Pacjenci uskarżają się też na pieczenie oczu, w niektórych przypadkach występuje także widzenie podwójne. Choroba ta nierzadko współistnieje z pozostałymi wadami oczu, m.in. zapaleniem spojówek. Szczęśliwie obecnie osiągalne jest efektywne leczenie stożka rogówki. We początkowej fazie wada jest prostowana przy użyciu szkieł korekcyjnych lub soczewek kontaktowych, z czasem jakkolwiek potrzebne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – skuteczne zabiegi

Leczenie stożka rogówki może być wykonywane za pomocą przeróżnych technik. Dzisiaj najbardziej skutecznym sposobem na podniesienie ostrości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się też w korekcie stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. zabieg Topoguided. Bardzo dobre rezultaty zapewniają zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia korygowanie astygmatyzmu albo krótkowzroczności za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą również po jakimś czasie zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który całkowicie likwiduje wadę wzroku.

Nasze dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]