Korekcja wad wzroku – jakie zabiegi przeprowadzają optometryści?

Potrzebujesz wiadomości o femtoLasik? Dobrze trafiłeś!

Korekta laserowa wzroku to w tym momencie standardowa forma korekcji myopii, hyperopii, presbiopii oraz astygmatyzmu, aczkolwiek mało osób wie, iż zabiegi te są przeprowadzane przy pomocy różnych technik.

Zabieg FemtoLASIK – bezpieczna, bezbolesna, a przy tym bezinwazyjna technika korekcji wzroku

FemtoLASIK (często zwany też All-Laser-LASIK) to bezbolesna, pod każdym względem bezpieczna i bezinwazyjna technika korekty takich wad jak miopia (do -10 dioptrii), hyperopia (do +4 dioptrii), astygmatyzm (do 6 dioptrii) i w niektórych przypadkach starczowzroczność. Sam zabieg nie trwa długo – biegły lekarz optometrysta jest w stanie zakończyć go w blisko 15 minut. Zaletą tego zabiegu jest to, iż pacjentowi bardzo szybko wraca ostrość widzenia – w zasadzie w przeciągu 24 godzin od zabiegu może podjąć na nowo swoje normalne zadania. Zabieg podzielony jest na dwa etapy i w przeciwieństwie do innej metody LASIK, tutaj rogówki nie nacina się przy pomocy skalpela. W trakcie zabiegu FemtoLASIK na początku przy użyciu lasera femtosekundowego odseparowuje się płatek rogówki o grubości ok 0,1 milimetra, a w drugiej fazie przeprowadza się kształtowanie rogówki z zastosowaniem lasera excimerowego.

Pewną odmianą zabiegu FemtoLASIK jest FemtoLASIK Topoguided, gdzie praca lasera excimerowego jest indywidualna dla każdego pacjenta. Przed przystąpieniem do zabiegu wykonuje się topografię rogówki i na jej podstawie rozplanowuje się kolejne ruchy wiązki laserowej. Ten rodzaj zabiegu wykonuje się u osób z dalekowzrocznością i astygmatyzmem, których układ optyczny znamionuje się nietypowym kształtem.

Metody LASEK i EBK

Pozostałe sposoby korekty wad wzroku to przykładowo:
LASEK – wykonywany jest u pacjentów, u których z przeróżnych przyczyn nie da się zastosować metody FemtoLASIK. W metodzie LASEK płat nabłonka rogówki odcinany jest nie wiązką laserową, a alkoholem.
EBK, w którym po znieczuleniu oka z rogówki zdejmuje się nabłonek (regeneruje się on później samoistnie), a następnie formuje się rogówkę z użyciem lasera excimerowego. EBK określana jest metodą powierzchniową, dlatego że nie dochodzi do ingerencji w głębsze warstwy rogówki. Metodę tę można jednak zastosować wyłącznie do korekcji niewielkich wad wzroku.

Nasze dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]