Jakie objawy są wskazaniem do wizyty u urologa?

Na www.scmkrakow.pl uzyskasz więcej informacji o urologii w Krakowie.

U wielu pacjentów konsultacja z urologiem wywołuje skrępowanie. Choroby, którymi zajmuje się urologia, postrzegane są jako niezwykle intymne, co skutkuje tym, że osoby, które zauważyły u siebie pewne oznaki choroby, często odwlekają o wiele tygodni wizytę u specjalisty. Tymczasem może to rodzić poważne konsekwencje dla układu moczowego.

Jakie objawy są przesłanką do badania przez urologa?

Urologia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu odpowiadają chociażby za produkcję i degradację hormonów czy wydalanie z ustroju zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako uboczny produkt rozpadu protein. Na problemy z układem moczowym może wskazywać wiele rozmaitych objawów, które w szeregu przypadków są lekceważone przez chorych z nadzieją, iż same znikną. Na jakie wobec tego objawy należy zwrócić baczną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym zapisaniem się na badanie urologiczne? Będą to głównie jakiekolwiek zmiany powiązane z moczem, czyli jego ciemniejsze zabarwienie, spienienie czy pojawienie się w nim ropy albo krwi, ale też nieregularny strumień moczu, pieczenie lub ból przy jego oddawaniu, nie kontrolowanie moczu lub wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre symptomy są też mniej oczywiste, przykładowo nadciśnienie tętnicze, ból w okolicy podbrzusza bądź pleców oraz obrzęk stóp. Urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, w związku z tym panowie powinni udać się do niego jeśli mają problemy z wytryskiem (m.in. gdy widoczna jest krew w spermie), ze stulejką, podtrzymaniem erekcji czy kiedy spostrzegą zmiany na prąciu albo jądrach. Warto przy okazji zaakcentować, że mężczyźni po ukończeniu 40 lat powinni regularnie umawiać się na wizyty kontrolne, celem zbadania gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci zgłaszają się do poradni lekarza urologii?

Pacjenci przeważnie przychodzą do gabinetu lekarza urologii w celu wykonania cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji gruczołu sterczowego (pozwalającej na wykrycie nowotworu tego organu), konsultacji odnośnie wazektomii oraz leczenia torbieli nerek, wodniaka jądra czy też stulejki. Lekarze urolodzy każdego dnia przeprowadzają też wiele trudnych zabiegów, takich jak plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego, przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego i nefrektomia (czyli usunięcie nerki).

Nasze dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]