System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków

Potrzebujesz szczegółowych wiadomości o systemie bankowym SWIFT? Wejdź na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/

Mimo, że praktycznie rzecz biorąc systematycznie korzystamy z przelewów bankowych, sporo Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji wobec Rosji jako riposta świata na jej atak na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych XX wieku i stanowi jeden z filarów sprawnego działania międzynarodowego rynku finansów.

System SWIFT nie jest jedynym w użyciu

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak tego skrótu używa się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie o wiele bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednak nie jedyny wykorzystywany dzisiaj system tego rodzaju. Nie licząc m.in. w Naszym kraju korzysta się także z systemów: SEPA, Express Elixir czy SORBNET.Na świecie wykorzystywane są również rozmaite systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na terenie jednego państwa.

Co jest w związku z tym główną zaletą systemu bankowego SWIFT? Działa on nieomal we wszystkich krajach świata, a przy tym stosują go nie tylko banki, których liczba dzisiaj przekroczyła już 11 tys., ale też domy maklerskie, giełdy i mnóstwo pozostałych jednostek finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Możliwe jest też przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod ma 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków w Polsce

Nawet jeżeli tylko sporadycznie korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak błyskawicznie znaleźć taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC najpopularniejszych banków, działających w Naszym kraju.

– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]