wymiana funtów, funt kurs

Funt w kantorze online – prosta wymiana po aktualnym kursie

Funt szterling, potocznie określany także mianem „funt brytyjski”, to jedna z najsilniejszych światowych walut. Mimo przynależności najpierw do struktur EWG a później Unii Europejskiej, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii nie weszło do strefy euro i zachowało swoją historyczną walutę.

Funt szterling – mocna waluta, która przezwyciężyła wiele problemów

W efekcie Brexitu, który okazał się przeciągłym, ponad 4-letnim procesem, cena funta w stosunku do dolara oraz euro zauważalnie spadła. Wiązało się to m.in. z oznajmieniem przez liczne podmioty, w tym instytucje finansowe, opuszczenia rynku brytyjskiego, co zapowiadało spadek ilości zatrudnianych pracowników, a w konsekwencji też spadkiem PKB. Odpracowywanie gwałtownego spadku wartości funta szterlinga z połowy 2016 r. odbywa się stosunkowo wolno i przy dość znacznych skokach wartości waluty. Kolejną przeciwnością w tym procesie była recesja z 2020 r. wywołana długotrwałym zamknięciem angielskiej gospodarki w trakcie pandemii koronawirusa COVID-19. Trzeba jednak odnotować, że funt szterling to niezmiernie mocna waluta, funkcjonująca w Królestwie Brytyjskim już od dziewięciuset lat, która w samym tylko ubiegłym wieku podźwignęła się po dużych spadkach wywołanych zniesieniem powiązania funta ze złotem, dewaluacji z 1949 r. czy głośnym spekulacyjnym ataku zwanym “Czarną środą” z 1992 r.

Bieżący kurs funta szterlinga – Polacy wciąż go sprawdzają

Funt jest dla Polaków znaczącą walutą, w której nadal chętnie lokują swoje finanse. Jest tak w głównej mierze w związku z tym, iż mimo wyjścia UK z UE, większość zatrudnionych tam rodaków nie planuje wrócić do kraju i bezustannie wspomaga finansowo swoich bliskich w Polsce. Aktualny kurs funta monitoruje zatem znaczna grupa Polaków. Poszukuje ona w szczególności przejrzystych komunikatów nie tylko o przeliczniku tej waluty na euro lub złotówki, ale w wielu przypadkach także raportów historycznych sięgających pięciu lat wstecz. Takie informacje dostępne są np. na stronie kantoru online, który uaktualnia kurs co parę sekund. Informacje te umożliwiają też sprawnym inwestorom zlecać kupno waluty po korzystnym kursie.