Co twoja firma zyska dzięki leasingowi?

Leasing bez wątpienia jest jednym z najpopularniejszych wśród przedsiębiorców instrumentów finansowych. Nie powinno to rzecz jasna zaskakiwać, bo jego duże plusy sprawiają, iż leasing bywa świetnym rozwiązaniem pozwalającym na minimalizację kosztów wiążących się z prowadzeniem firmy. W szczególności z uwagi na fakt, że w Polsce ratę leasingową traktuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing okazuje się tak korzystny rzutuje również to, że umożliwia on zdobycie potrzebnych do działalności przedsiębiorstwa aktywów bez potrzeby ich kupowania. Na jakich zasadach konkretnie więc polega leasing? O czym nie należy zapominać stawiając na tę formę finansowania?

Reguły leasingu

Określenie leasing pochodzi z języka angielskiego, w którym znaczy wynajem. W państwach anglosaskich przepisy nie odróżniają leasingu od dzierżawy, lecz w Polsce są to określenia różne. Leasing to wypożyczenie przez leasingodawcę wybranego aktywu leasingobiorcy, za co ten drugi deklaruje, że będzie opłacać raty leasingowe. Obiektem leasingu zwykle są samochody, które zasilają flotę firmy, urządzenia potrzebne do prowadzenia firmy albo sprzęt do sklepu. Po wygaśnięciu umowy udostępnione dobra muszą zostać oddane leasingodawcy, który zwykle zbywa je w atrakcyjnej cenie.

Leasing – jak ustrzec się błędów?

W ostatnich latach w Polsce dostępnych jest sporo ofert leasingu. Ich mnogość sprawia, że trudno wybrać wśród nich tę najkorzystniejszą – niezbędne w tym celu będą odpowiednie kwalifikacje. Z uwagi na to, że nie każdy przedsiębiorca takie ma, decydując się na leasing, najlepiej zrobimy zasięgając doradztwa fachowca. Przed znalezieniem leasingu dobrze zatem udać się do doradcy kredytowego, który pomoże znaleźć ofertę dostosowaną do naszych potrzeb oraz zagwarantuje, że leasing naprawdę okaże się najkorzystniejszym rozwiązaniem.