mistyczny topaz, mystic topaz, topaz mistyczny

Topaz mistyczny – biżuteria na wszystkie okazje

Niepowtarzalny wygląd oraz oryginalny, jak na topaz, odcień to najistotniejsze cechy topazu mistycznego, od lat szczycącego się wielkim zainteresowaniem miłośników ozdób. Choć na pierwszy rzut oka możnaby mylnie stwierdzić, iż to odmienny kamień, topaz mistyczny okazuje się w rzeczywistości zwykłym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są rezultatem specjalnej technologii wyrobu – prawdziwy topaz jest w jej toku poddawany działaniu wysokiej temperatury i powlekany niezauważalną warstwą kruszcu szlachetnego. Właśnie z tego względu topaz mistyczny prezentuje się tak zachwycająco.

Topaz mistyczny – odcienie

Kolory, które ma topaz mistyczny zależą przede wszystkim od kruszcu, z jakim jest połączony. Najczęściej spotykany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje zaś, że topaz ma fioletowy odcień, niebieski zaś jest skutkiem rozgrzania kamienia bez żadnych domieszek. Doskonałe efekty przynosi obrabianie białego topazu – zwłaszcza wydobywanego w Afryce, Ameryce Południowej lub Azji.

Przykłady użycia topazu mistycznego

Jak w poprzednim fragmencie napisaliśmy, wspaniałe cechy topazu mistycznego są bardzo cenione przez jubilerów. Chętnie stosują go zatem do produkcji wisiorków, kolczyków i innych ozdób. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona nie tylko do wieczorowych kreacji – doskonale prezentuje się także w pracy. Ważna okazuje się także mnogość kolorów, sprawiająca, że prościej można dobrać ozdoby do konkretnego stroju.