Historia obrączek ślubnych

Więcej o obrączkach Kraków na https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla większości kobiet dzień ślubu jest szczególnie wzruszającym dniem życia. Obrzęd ten łączy młodą parę po wsze czasy, a symbolem ich zaangażowania, wierności i uczucia są obrączki.

Dzieje oraz obyczaje dotyczące obrączek ślubnymi

Pierwotnie nie było podziału na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, skutkiem tego ich historia jest wspólna i sięga wiele stuleci przed naszą erą. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, w rezultacie czego wręczenie żonie pierścionka stało się częścią sakramentu ślubu. Niedużo osób wie jednak, iż panowie zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną kilka stuleci później. I choć wcześniej bywały przypadki, że wsuwali pierścienie na dłoń kiedy wybywali na wojnę, aczkolwiek zwyczaj ten upowszechnił się szeroko w XX w., a konkretnie w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przypominała żołnierzowi, że w domu wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której powinien pozostać wierny. W naszym kraju małżonkowie noszą obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, jednakże w wielu państwach, jak przykładowo w Brazylii, w Iranie, w Stanach Zjednoczonych Ameryki czy w Irlandii, nakłada się je na lewą rękę, gdzie zgodnie ze staroświeckimi wierzeniami biegnie mityczna “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, pary poszukują oraz przymierzają obrączki ślubne razem, jakkolwiek tradycja mówi, iż przyszła żona nie powinna ich kupować, bo jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Obrączki ślubne – dodaj datę ślubu, cytat lub imię małżonka

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się bardziej delikatną estetyką. Na przestrzeni wieków wykonywano je z przeróżnych surowców, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (takie jak miedź lub stal) uosabiające moc uczucia. Obecnie do ich stworzenia wykorzystuje się przede wszystkim platynę i złoto, które są oznaką zaufania do małżonka. Rzecz jasna, są one również częstokroć inkrustowane kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż przeważnie nabywane są uniwersalne, proste złote pierścienie oraz delikatne obrączki, w których wykorzystano kombinację dwóch typów złota (np. tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek ślubnych, świadczą także nieraz usługę ich grawerowania. Można więc spersonalizować obrączki grawerując do nich imię małżonka, datę ślubu lub znaczący dla nowożeńców cytat.

Nasze dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]