W zabawkach, rowerach i pompach przemysłowych – o zastosowaniu silników DC

Jeśli szukasz silnika DC, koniecznie wejdź na https://bit.ly/3jcyaA1.

Masa maszyn, które użytkujemy na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, niewielkie lub ogromne, te silniki zrewolucjonizowały nasze życie, tymczasem statystyczny człowiek przeważnie nie ma świadomości tego, jak są one skonstruowane ani jak działają te urządzenia.

Silniki elektryczne DC – co należy wiedzieć?

Zadaniem silników DC jest konwersja energii elektrycznej na mechaniczną. Jak podkreśla ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od prawie dwóch wieków i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich budowy, następujących ulepszeń i w efekcie ich dopuszczenia do ogólnego zastosowania w różnego typu maszynach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki znanych naukowców połowy XIX wieku, takich jak m.in. Michael Faraday, Moritz Jacobi oraz Zénobe Gramme. Silniki elektryczne DC złożone są ze statora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, rotora, komutatora i szczotek. Dzisiaj na co dzień wykorzystywane są także bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które ze względu na brak tego cyklicznie ulegającego awarii podzespołu, są uznawane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są ogólnie lubiane za bezszelestne działanie orazswoją niezawodność.

Gdzie używa się silników prądu stałego?

Powiedzieć, iż silniki elektryczne DC są stosowane w zasadzie wszędzie nie jest przesadą. Jeśli posiadasz czytnik CD/DVD bądź w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie na pewno znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki elektrycznena prąd stały są modułem sterowanych na odległość samochodzików czy pociągów, czyli gadżetów, które uwielbialiśmy w dzieciństwie i które niewątpliwie kupimy też naszym pociechom. Silniki tego typu znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezbędnych w licznych branżach przemysłu, między innymi produkcyjnej, wydobywczej bądź budowlanej. W niedalekiej przyszłości, dzięki silnikom DC samochody elektryczne staną się codziennością, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, bowiem to one napędzają modne hulajnogi, rowery elektryczne i segwaye. Silniki na prąd stały wykorzystują także hobbyści do realizacji własnych modeli z obszaru mechaniki i robotyki.

Choć silniki elektryczne na prąd stały o niskiej mocy bez trudu da się zamówić w sklepach dla hobbystów oraz z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego wykorzystania osiągalne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne silniki od cenionych światowych producentów.

Nasze dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]